Warning: A non-numeric value encountered in /home/customer/www/zoralek.com/public_html/wp-content/themes/beelove/fw/core/core.reviews.php on line 206

Ѓумбир мед

Ѓумбир мед

Опис на производот

ФЛОРЕО-Ѓумбир мед од Зоралек претставува моќен традиционален микс од мед и ѓумбир. Идеална комбинација од природни производи кои заеднички позитивно делуваат при:

  • Намалување на кашлицата;
  • Намалување на настинката;
  • Болки во грлото;
  • Астма;
  • Бронхитис;
  • Дишните патишта;
  • Болки во желудникот;
  • Нормализирање на пулсот на срцето.

Ѓумбирот зазема специјално место во многу кујни поради специфичната арома и остриот, пикантно лут вкус кој го издвојува од останатите зачини, но исто така и заради неговите лековити својства. Илјадници години тој се користел како зачин и лек, па до денес луѓето го користат неговото моќно дејство. Во идеална комбинација со мед, помага при лекување на болно грло, сува кашлица и ги ублажува симптомите на настинка. Содржи антиоксиданси кои го зајакнуваат имунитетот и го намалуваат ризикот од срцев удар.

ФЛОРЕО-Ѓумбир мед е вистинското природно решение кое може да Ви помогне да се справите со кашлицата. Останете енергични, насмеани и спремни за новите предизвици!

Состав: Мед и ѓумбир.

Начин на употреба: Без термичка обработка. Медот и другите пчелини производи треба да се задржуваат подолго во устата, затоа што одтаму, преку јазичните жлезди, брзо навлегуваат во крвта и се шират во целиот организам. На температура над 41оС, медот ги губи лековитите својства.

Конзумирање: Дневната доза за возрасен човек е од 60гр. до 100гр. ѓумбир мед распореден во три дела (по една супена лажица) пред оброк, а за децата тоа количество изнесува 30гр. (три кафени лажички) дневно распоредени на три дела пред оброк.

Начин на чување: На суво место на температура до 18оС заштитено од директна сончева светлина. Чувањето на производот на температура над 22оС може да влијае на физичкиот изглед но НЕ и на квалитетот на производот. Во таков случај, пред употреба производот се промешува и повторно се продолжува со конзумирање.

Рок на употреба: Неограничен. Природниот мед е препорачливо да се употреби во рок од 3 години од датумот на пакување означен на амбалажата.

Контакти

+389 70 211 220 | +389 43 225 333
ул. Вељко Влаховиќ бр. 1-3/12, 1430 Кавадарци, Македонија
info@zoralek.com

Следете не